Bursa’da Suriyeli tekstil işçisi sayısı 3 bine dayandı

Suriye’nin Halep kentinden gelerek Bursa’ya yerleşen tekstilcilerin işlettiği atölye sayısı 100’e, sektörde kayıtdışı çalışan Suriyelilerin sayısı ise 3 bine ulaştı. Bir kısmı üniversite mezunu Suriyeli işçiler ağılıklı olarak ütücülük yapıyor.

8

BURSA – Kayıtdışılık oranının yüzde 28 olduğu Bursa’da tekstil, konfeksiyon ve dokuma imalatında kayıtdışı çalışan Suriyeli sayısının 3 bine dayandığı iddia ediliyor. Suriyeliler, genelde kimsenin yapmak istemediği ütücülük gibi zor iş alanlarında açığı kapatıyor. Bunlar bazen üniversite mezunu ya da kalifiye eleman da olabiliyor.

Tamamını oku

Bursa tekstil sektöründe dijital devrim seferberliği

Tekstil sektöründe yaşanan dijital devrim Bursalı sanayiciyi de hareketlendirdi. Birbiri ardına teknoloji yatırımı yaparak dijital baskı tekniklerini geliştirmeye başlayan sektör temsilcileri, uluslararası alanda ilk sıralarda yer almaya talip.

11

BURSA – Tekstil sektöründe dijital baskı son 5 yıldır gelişen bir alan. Tekstilin dijitali kabullenmesinin hızı arttıkça makine üreticileri ve boya üreticileri Ar-Ge’lerini hızlandırıp çözüme ve gelişime odaklı yeni projeler sunuyor.

Klasik baskı tekniklerine göre yüzde 30 daha az su ve yüzde 45 daha az elektrik kullanılan dijital baskıda ayrıca temizlik işlemlerinde kullanılan su miktarı da klasik baskının yüzde 3’ü oranında